facebook
aukcje
ogłoszenia
firmy

≡ Gospodarka i biznes w regionie

Zawiercie

TAGI:  

      

autor: Piotr Pieszczyk

opublikowano: 2010-07-16 08:55:36

foto: Piotr Pieszczyk

2010-07-16 08:55:36

Wakacyjne oferty PUP w Zawierciu
O wakacyjnych ofertach pracy, a także kursach i szkoleniach przygotowywanych przez Powiatowy Urząd Pracy w Zawierciu, z dyrektor Anną Rdest rozmawia Piotr Pieszczyk.

Piotr Pieszczyk: Pani dyrektor mija kolejny tydzień wakacji. Proszę powiedzieć, jak wygląda stan bezrobocia w powiecie zawierciańskim?
Anna Rdest: Na dzień dzisiejszy mamy zarejestrowanych 7684 osoby bezrobotne w powiecie. Natomiast w Zawierciu liczba ta wynosi 3612 osób. Nastąpił spadek liczby bezrobotnych w stosunku do stycznia tego roku o 650 osób. Jeżeli chodzi o stopę bezrobocia w powiecie zawierciańskim, to wynosi ona 16,9%, a jeszcze w styczniu wynosiła 17,6%. Dla porównania, w kraju stopa bezrobocia wynosi 11,9%, a jeżeli chodzi o województwo śląskie to liczba ta wynosi 9,7%.

PP: Czyli bezrobocie w naszym powiecie maleje. Jakie zatem oferty ma jeszcze PUP Zawiercie dla ludzi, wciąż poszukującej pracy?
AR: Dla kobiet proponujemy pracę jako sprzedawca lub kelner. Jeżeli chodzi o mężczyzn, wiadomo, rozpoczął się sezon budowlany, więc mamy oferty pracy w zawodach budowlanych i wykończeniach wnętrz. Oferujemy także pracę dla mechaników samochodowych, kierowców z prawem jazdy kategorii C+E i operatorów sprzętu ciężkiego.

PP: Jakiego rodzaju kursy i szkolenia w okresie wakacyjnym realizuje PUP Zawiercie?
AR: Jeżeli chodzi o szkolenia, to na lipiec jeszcze mamy zaplanowany kurs wizażu i krawiectwa lekkiego z elementami przedsiębiorczości. Na sierpień natomiast planujemy zrealizować kursy refundowane z Europejskiego Funduszu Społecznego, w ramach projektu "Jurajskie Perspektywy" kurs komputerowy, obsługa hurtowni i magazynu, a także tzw. nowoczesne techniki fryzjerskie. We wrześniu odbędą się zajęcia z: profesjonalnej stylizacji paznokci, obsługi i organizacji imprez okolicznościowych oraz kwalifikacje wstępne dla kierowców wykonujących transport drogowy w zakresie przewozu rzeczy. Oczywiście jest to kurs na nowych warunkach, które w tej chwili obowiązują.

PP: Czyli?
AR: W tej chwili są wyższe wymagania na uprawnienia dla kierowców wykonujących przewóz rzeczy. Taki kurs jest bardzo drogi, dlatego ostrożnie go realizujemy w tym zakresie. Mamy jeszcze do zrealizowania we współpracy z Politechniką Śląską szkolenia zaplanowane w ramach projektu "Z bezrobocia na etat". Będą to kursy spawacza, operatorów wózków widłowych i prawa jazdy kat. C.

PP: Ile osób zaktywizował do końca czerwca PUP Zawiercie?
AR: Na staż skierowaliśmy 1092 osoby, a do prac interwencyjnych 86 osób. Natomiast do prac społecznie użytecznych przystąpiło 89 osób. Na szkolenia zapisało się 157 osób, do robót publicznych przystąpiły 62 osoby. Przyznaliśmy jednorazowe środki na uruchomienie własnej działalności gospodarczej dla 146 osób bezrobotnych oraz zrefundowaliśmy pracodawcom utworzenie nowych 136-ciu stanowisk pracy.

PP: Proszę jeszcze wytłumaczyć, czym charakteryzują się prace interwencyjne, ponieważ wiele osób nie wie, na czym polega ta forma aktywności.
AR: Jest to bardzo dobra forma dla osób bezrobotnych, ponieważ osoba bezrobotna otrzymuje umowę o pracę. Pracodawca musi więc zapłacić tej osobie minimum najniższego wynagrodzenia, czyli kwotę 1317 złotych. Jest to normalna umowa o pracę ze wszystkimi elementami, które osoba bezrobotna musi od pracodawcy uzyskać, natomiast pracodawca otrzymuje przez pół roku częściowy zwrot wynagrodzenia w wysokości 600 złotych oraz część ZUS-u od tej kwoty. Po pracach interwencyjnych, pracodawca musi także zatrudnić na okres jednego roku tegoż pracownika.

PP: Czego zatem życzyłaby Pani młodym ludziom poszukującym obecnie zatrudnienia?
AR: Przede wszystkim, żeby znaleźli odpowiednią pracę dla siebie. Wiadomo, że wielu młodych ludzi nie chce zarejestrować się w PUP, ale nasza instytucja stara się i będzie się starać by status bezrobotnego był dla tych osób jak najkrótszy.

PP: Dziękuję za rozmowę.
AR: Dziękuje bardzo.

przeczytano: 7245 razy

reklama
≡ Wasze komentarze na twojemiasto.info

autor: edi

skomentowano: 2010-08-24 12:18:30

praca
Urząd Pracy wcale nie pomaga w znalezieniu pracy osobom bezrobotnym, urzednicy którzy tam pracują w ogóle nie pomagają pracodawcom tylko zawsze jakies problemy stwarzają. Po co oni tam siedzą? NBapewno nie po to żeby pomagac innym bo im sie nie chce.!Beznadzieja

autor: Bezrobotny

skomentowano: 2010-07-19 10:00:37

UP to porażka
Po zarejestrowaniu zawsze wszystko wygląda tak samo urząd nie stara się szukać dla bezrobotnych ofert. Organizuje się jakieś szkolenia z krawiectwa tylko komu i po co takie kursy to na uniwersytecie 3 wieku niech się ludzie uczą. Bezrobotny też człowiek i za swoją pracę zawsze chce zarobić godziwe pieniądze. A zawierciańscy "bissnesmeni" to najchętniej zatrudnią,ale na pół etatu tyle ,że pracujemy na cały plus soboty!!! Bezsens totalny

autor: hmm

skomentowano: 2010-07-18 20:49:22

sprzedawca...
"Dla kobiet proponujemy pracę jako sprzedawca"...A w Zawierciu wygląda to tak,że dostaje się umowę na 1/2 etatu,pensję również a pracuje się na cały etat.Bo przecież "na pani miejsce jest 50 chętnych"i nie ważne że ktoś jest dobrym pracownikiem,że ma dziecko na utrzymaniu...kieszeń pracodawcy,najlepiej pełna jest najważniejsza.

autor: zwykły ktoś

skomentowano: 2010-07-17 21:15:12

tania siła robocza
W Zawierciu wyzyskuje się stażystów.Jeden odchodzi,drugi przychodzi...i nikt nie interesuje się tym,jak bardzo nagina się przepisy.Fakt przepisowych godzin i wolnych weekendów jest tylko "pisany" Rzeczywistość wygląda inaczej. Może ktoś by zmienił przepisy? Gdyby pracodawcy musieli zatrudniać stażystów po odbyciu stażu, nie było by "samowolki"?

autor: inwestor

skomentowano: 2010-07-16 15:27:30

Bezrobocie, bezrobociem - ale jak w
Zawierciu chcę wynająć kogoś na czarno np. do położenia papy, ocieplenia czy malowania ścian - to żąda stawek jakby był pracownikiem firmy, która płaci podatki - jak się na to nie godzę - to nie przyjmują roboty, tak się cenią ci zawierciańscy "bezrobotni".
reklama
≡ Wasze komentarze na Facebook-u
reklama
O nas
Reklama
 
Nasze serwisy
Informujemy, że wszystkie opublikowane materiały podlegaja ochronie przez Prawo autorskie »
© Copyright by twojemiasto.info 2006-2015. Aktualnie czyta nas osób: 224