facebook
aukcje
ogłoszenia
firmy

≡ Kultura i rozrywka w regionie

Zawiercie

TAGI:  

      

autor: Jakub Pacan

opublikowano: 2010-11-29 15:47:33

foto: Jaku Pacan

2010-11-29 15:47:33

PTTK w Zawierciu obchodzi setną rocznicę!
Historia Zawierciańskiego Oddziału PTTK, to historia samego miasta, jego najznamienitszych przedstawicieli i dowód bardzo aktywnej działalności obywatelskiej tutejszych mieszkańców.
Oddział PTK/PTTK w Zawierciu, pośród tysięcy mu podobnych rozsianych na mapie całego kraju, ma wyjątkowy status. Niedaleko stąd bowiem, na zamku w Podzamczu Aleksander, Janowski założyciel Polskiego Towarzystwa Krajoznawczego, odwiedzając ruiny w 1906 r. tak się nimi zachwycił, że postanowił powołać do życia ogólnopolską organizację turystyczną. W odznace PTK centralne miejsce zajmuje ogrodzieniecki zamek w otoczeniu herbów stolic ówczesnych zaborów: Krakowa, Poznania i Warszawy.

Toteż uroczystości nie mogły się zacząć inaczej niż od złożenia kwiatów przy tablicy upamiętniającej obecność Aleksandra Janowskiego na ogrodzienieckim zamku "Janowski organizował dość często wycieczki PTK ze stolicy na naszą Jurę, a punktem wypadowym, ze względu na połączenie kolejowe, było Zawiercie. Tu trzeba było więc załatwić sprawy transportu i noclegowe, wymagało to kontaktów z miejscowymi działaczami społecznymi. Nic więc dziwnego, że działacze powołali własny oddział" - czytamy w okolicznościowej monografii słowa wieloletniego Prezesa Oddziału, Andrzeja Stróżeckiego. Oddział zawierciański powstał już 3,5 roku po założeniu oddziału głównego. Pierwszym jego prezesem był ksiądz Chodorkowski "A wśród członków widzimy sporo nazwisk zawierciańskiej elity, takich jak np. ks. Zientara, ks. Walzler, Stanisław Szymański, Pasierbińscy, Ginsberg (ten sam, którego potomek poeta Allen Ginsberg był duchowym przywódcą amerykańskiej kontrkultury!), Malczewska, Mamelok, Izaak, dr. Brzeziński, Giertychowa" - czytamy dalej w monografii Andrzeja Stróżeckiego.

Nie ma chyba takiego rodzaju turystyki, w której nie uczestniczyliby członkowie Oddziału w Zawierciu i nie odnotowaliby na tej niwie sukcesów. Jest więc tradycyjna turystyka piesza, której członkowie nie tylko przewędrowali Polskę w z dłuż i wszerz. Mają też przetarte szlaki w Europie i na każdym kontynencie! Jest klub speleologiczny "Niezależna grupa Speo-69", na początku grupka trzech zapaleńców Włodzimierz Solecki, Jerzy Zrębny i Jan Macioł, eksplorowała jurajskie jaskinie. Później zespół się poszerzył i realizował coraz ambitniejsze wyprawy. Do jaskiń doszła wspinaczka skałkowa oraz poważna wspinaczka wysokogórska. Oddział może poszczycić się członkostwem zdobywców cztero, pięcio- i sześciotysięczników. Zdobywanych często w bardzo egzotycznych miejscach nękanych niejednokrotnie konfliktami zbrojnymi. Prócz tego jest oddział turystyki rowerowej oraz sporo rajdów odbytych na kajakach i nartach.

Członkowie Oddziału przez wszystkie lata istnienia wkładali wiele wysiłku w rozwój turystyki i utrzymywanie infrastruktury turystycznej na terenie jury. Ile spędzili godzin na wytyczaniu i malowaniu szlaków, budowaniu stanic, organizowaniu wyjazdów i przyjmowaniu wycieczek z oddziałów PTTK w Polsce, wiedzą tylko oni sami. Zawierciański oddział posiada wielu kwalifikowanych przewodników i może się poszczycić ogromną liczbą odznak, którymi zostali odznaczeni działacze

Warto wspomnieć o Kole PTTK w Porębie, którego inicjatorem, 40-letnim działaczem i "dobrym duchem" jest nasz redakcyjny kolega Włodzimierz Pucek.

Również i z okazji 100-lecia oddziału wyróżnieni zostali zasłużeni działacze

Złota Honorowa PTTK
Furtacz Urszula
Kurek Leszek
Szwaciński Władysław
Wasik Edward

Srebrna Honorowa PTTK
Maszczyk Helena

Dyplom 2G PTTK
Jaworski Emilian
Kuta Sławomir
Labocka Danuta
Michałowska Maria
Opiłka Mirosław
Szal Anna
Szymańska Anna

Zasłużony w pracy PTTK wśród młodzieży
Srebrna odznaka:: Lipska Ewa

Odznaczenia wręczał wiceprezes Zarządu Głównego PTTK Edward Kuderski

Wystawę dokumentującą działalność oddziału można oglądać do 10 grudnia 2010 r. w górnej galerii MOK obrazującą działalność

przeczytano: 1137 razy

reklama
≡ Wasze komentarze na twojemiasto.info
W tej chwili nie ma żadnych komentarzy. Skomentuj artykuł jako pierwszy.
reklama
≡ Wasze komentarze na Facebook-u
reklama
O nas
Reklama
 
Nasze serwisy
Informujemy, że wszystkie opublikowane materiały podlegaja ochronie przez Prawo autorskie »
© Copyright by twojemiasto.info 2006-2015. Aktualnie czyta nas osób: 171