Jestem matką 5-letniego Tymoteusza, który cierpi na Mózgowe Porażenie Dziecięce. Od kiedy się urodził, miał zapewnioną intensywną rehabilitację, która przynosiła bardzo dobre rezultaty. Długo walczyliśmy z mężem o to, żeby Tymuś sam chodził i udało się dzięki operacji i rehabilitacji w Jurajskim Centrum Medycznym. W kwietniu zeszłego roku Tymuś postawił pierwsze swoje samodzielne kroki.
Dzięki, a raczej przez przerwy w rehabilitacji spowodowane chorobą wiemy, że jest ona niezbędna dla Tymka i innych dzieci niepełnosprawnych. Podczas ostatniej, prawie miesięcznej przerwy w rehabilitacji, gdy Tymuś zachorował na ospę jego stan znacznie się pogorszył, tzn. zwiększyła się jego spastyka.
Teraz dowiedzieliśmy się, że w Jurajskim Centrum Medycznym w Zawierciu do którego stale uczęszczamy na zajęcia z Wczesnej Interwencji tj. rehabilitacji, pedagoga i innych fizjoterapii z powodu drastycznych cięć finansowych nasz syn może zostać pozbawiony rehabilitacji, a co za tym idzie - jego stan zdrowia znacznie się pogorszy. Może przestać chodzić, mogą pojawić się przykurcze, które w późniejszym czasie być może trzeba będzie operować, może pogorszyć się jego stan psychiczny i emocjonalny.
Do placówki na OWI uczęszcza ok. 250 dzieci, NFZ chce ograniczyć tę ilość do 30, jest to zwykła bezduszność i karygodność, bo jak można skazać 220 dzieci na ból i cierpienie.
Mamy nadzieję, że NFZ cofnie swoją decyzję i przyzna środki finansowe na godną rehabilitację dla naszych dzieci.
Nie można szukać oszczędności na i tak już pokrzywdzonych przez los niepełnosprawnych dzieciach. Nie można zabierać im szans na lepsze życie w przyszłości, życie w pełnej bądź lepszej sprawności, życie bez bólu. Poprzez zaprzestanie rehabilitacji właśnie na to wszystko się je skaże. Zaprzepaści się całą dotychczasową ciężką prace rehabilitantów, rodziców a
przede wszystkim dzieci.
Dlatego będziemy robić wszystko żeby nie doszło dla nas do najgorszego, będziemy pisać petycję, poruszymy media, a nawet poruszymy Rzecznika Praw Dziecka i osób niepełnosprawnych
Autor do wiadomości redakcji